Sotenäs kommunvapen, länk till startsida

Publicerad:

Invigning av Mollbrinks utställning den 10 juli

Invigningen av utställningen "It’s all about sculptures" på Mollbrinks galleri äger rum på fredag.

Fredag den 10 juli är det officiell invigning av utställningen ”It’s all about sculptures” på Mollbrinks galleri i Kungshamn. Utställningens höjdpunkt är en 2 meter hög skulptur utförd av Salvador Dalí. På utställningen visas även fler av Dalís skulpturer samt många andra skulpturer, såväl svenska som internationella.

På invigningen kommer Salvador Dalí-experten James Sanders från Dalí Universe och berättar om Dalí och hans skulpturer.

Carl Forsberg, kultursekreterare Sotenäs kommun säger såhär om invigningen:

– Sotenäs kommun är väldigt glada över att ha ett galleri som Mollbrinks hos oss. Flera av deras utställningar har väckt stor uppmärksamhet och lockat långväga besökare. Mollbrinks visar att det går att driva kvalificerade gallerier med internationell utblick även på mindre orter. Och det ger en rikare miljö, både för bofasta och besökare.


OBS! På grund av rådande situation med covid-19 kommer tre stycken invigningar att äga rum: kl 15, 16 och 17. Vid varje invigning släpps endast ett begränsat antal personer in.

Anmälan sker genom:
Anmälan på deras Facebook-evenemang Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skicka meddelande på Facebook till Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Mollbrinks Art Gallery Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

eller mejl till: info@mollbrinks.se

Dela detta innehåll