Publicerad:
Bottnafjorden BeReSam – en satsning på lokalsamhället

Projektet BeReSam - Beredskap, Resiliens, Samverkan vill stärka lokal resiliens i området runt Bottnafjorden, med fokus på vatten- och livsmedelsförsörjning. Genom att kartlägga lokala resurser, sårbarheter och behov inom dessa områden lägger projektet grunden för framtida åtgärder.
I området runt Bottnafjorden finns en enorm kraft: människor med erfarenhet, lokalkännedom, engagemang och praktisk kunskap om platsen vi delar. Den här satsningen handlar om att lyfta kunskap som redan finns, dela våra perspektiv och utveckla våra sätt att stötta varandra, också när förutsättningar förändras.
BeReSam är ett projekt för att stärka traktens förmåga att hantera kriser och oväntade händelser samt utveckla ett mer hållbart lokalsamhälle där fokus ligger på att knyta samman människor, verksamheter och aktörer.
— Bottnafjorden BeReSam visar hur lokal kunskap och samverkan kan omsättas i konkret beredskap. Genom att stärka relationer mellan invånare, föreningar, företag och kommuner bygger vi inte bara trygghet inför kriser, vi lägger också grunden för ett mer motståndskraftigt och hållbart samhälle på lång sikt, säger Pia Bergenholtz, hållbarhetsstrateg i Sotenäs kommun.
Projektet drivs av Bottnafjordens samhällsförening med stöd från Västra Götalandsregionen, Leader Bohuslän och i samverkan mellan kommunerna Sotenäs, Munkedal och Tanum.
Läs mer på Bottnafjordens Samhällsförenings hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

BeReSam innefattar från norr: Svenneby, Gerlesborg, Bottna i Tanums kommun, Bärfendal i Munkedals kommun och Bovallstrand och Tossene i Sotenäs kommun.